اخذ شهروندی ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری

تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری در انواع مختلف سرمایه‌گذاری امکان‌پذیر است. این موارد شامل تملک دارایی، انتقال سرمایه یا ایجاد مشاغل است. توجه داشته باشید که انجام مراحل و گرفتن گذرنامه معمولاً سه تا چهار ماه طول می‌کشد.

یکی از راه‌های اخذ شهروندی ترکیه، سرمایه‌گذاری در این کشور است. این قانون نخستین بار در ۱۲/۱/۲۰۱۷ ارائه شد و در تاریخ ۱۸/۰۹/۲۰۱۸ مورد اصلاح قرار گرفت. طبق این آیین‌نامه، کشور ترکیه به خارجیانی که حداقل ۲۵۰،۰۰۰ دلار املاک و مستغلات در ترکیه خریداری می‌کنند، شهروندی ترکیه ارائه می‌نماید. البته این تابعیت مشروط به این است که ملک حداقل ۳ سال فروخته نشود. با سرمایه‌گذاری ثابت ۵۰۰٫۰۰۰ دلاری یا خرید ملکی به ارزش حداقل ۲۵۰٫۰۰۰ دلار در هر قسمت از ترکیه، یک سرمایه‌گذار خارجی می‌تواند در مدت کمتر از ۳ ماه تابعیت ترکیه را برای خود و خانواده دریافت کند.

در حال حاضر اصلاحاتی در آیین‌نامه‌های قانون تابعیت کشور به‌وجود آمده و طبق این قوانین، مهاجران خارجی که هر یک از معیارهای زیر را داشته باشند، مبنی بر تصمیم رئیس جمهور جمهوری ترکیه می توانند واجد شرایط تابعیت ترکیه باشند.

در ادامه به روش های سرمایه گذاری جهت اخذ شهروندی و تابعیت می پردازیم:

سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات به ارزش ۲۵۰۰۰۰ دلار

خرید ملکی به ارزش ۲۵۰۰۰۰ دلار یا معادل با لیر ترکیه و ارز خارجی معادل. چنین ملکی حدود سه سال با محدودیت انتقال سند مالکیت (ز تاریخ ۱۸/۰۹/۲۰۱۸) مواجه خواهد بود.

برای املاک و مستغلات خریداری شده بین تاریخ ۱۲٫۰۱٫۲۰۱۷ و ۱۸٫۰۹٫۲۰۱۸، ارزش املاک و مستغلات باید حداقل ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ دلار یا بالاتر باشد.

اخذ شهروندی در ترکیه با خرید ملک

تقاضای شهروندی با املاک و مستغلات خریداری شده قبل از تاریخ ۱۲٫۰۱٫۲۰۱۷ امکان‌پذیر نیست.

املاک براساس نرخ ارز بانک مرکزی ترکیه در تاریخ روز معامله محاسبه می‌شوند.

کلیه نقل و انتقالات مالی مربوط به املاک و مستغلات باید از طریق بانک و به حساب فروشنده انجام شود.

درخواست مالکیت چندگانه نیز امکان‌پذیر است. هیچ محدودیتی در مورد نوع ملک خریداری شده (خانه، دفتر، زمین و…) وجود ندارد. املاک پیش فروش برای درخواست شهروندی باید فقط از شهروندان یا شرکت‌های ترک خریداری شده باشند.