• ارائه خدمات در خصوص مناطق آزاد

 

ترکیه دارای ۲۱ منطقه آزاد تجاری است. لیکن مجوز فعالیت برای هر کدام از این مناطق آزاد تنها در زمینه های خاصی صادر می شود. یعنی هر فعالیتی در هر منطقه آزادی میسر نیست. بنابراین پیش از هر گونه اقدامی ابتدا باید زمینه فعالیتی شرکت مشخص گردد. یعنی به عنوان مثال اگر زمینه فعالیتی شرکت صادرات و واردات است باید مشخص شود که این فعالیت در زمینه مواد غذایی خواهد بود یا مثلاً مواد آرایشی و بهداشتی.

 

  • امتیازات مناطق آزاد

 

شرکت هایی که در مناطق آزاد  فعالیت تولیدی دارند:
از مالیات بر در آمد حاصل از صادرات محصولات تولیدی خود معاف اند
هم چنین از پرداخت KDV ) مالیات بر ارزش افزوده( و مالیات های گمرکی برای قطعات و مواد اولیه ای که از سایر کشور ها به مناطق آزاد می آورند ، معافند .
شرکت هایی که فعالیت تولیدی ندارند و فقط صادرات و یا تجارت ترانزیت انجام میدهند ،  KDV  ) مالیات بر ارزش افزوده ( و تعرفه گمرکی پرداخت نمیکنند.
مجوز فعالیت در مناطق آزاد : برای شرکت هایی که فعالیت تولیدی ندارند ۱۰ ساله و برای شرکت هایی که فعالیت تولیدی دارند ۱۵ ساله اعطا میشود .
هرگونه تجارت (خرید و فروش ) بین شرکت های مستقر در مناطق آزاد و شرکت های داخل ترکیه تابع مقررات تجارت بین الملل است و به عبارت دیگر کالاهایی که از داخل ترکیه به مناطق آزاد فروخته میشوند تابع قوانین صادرات و کالاهایی که از مناطق آزاد به داخل ترکیه فروخته میشوند تابع قوانین واردات خواهند بود .
به لحاظ زمانی محدودیتی برای نگهداری کالاهایی که وارد منطقه آزاد میشود ، وجود ندارد .

 

  • فعالیت در مناطق آزاد برای کدام شرکت ها مطلوب است :

 

شرکت هایی که مواد اولیه و یا قطعات یدکی و … وارد نموده ومحصول تولیدی و یا مونتاژ شده خود را به کشور های ثالث می فروشند .
شرکت هایی که کالاهایی را ری- اکسپورت می نماید .

 

  • پروسه  مراجعه برای اخذ مجوز فعالیت در مناطق آزاد :

 

برای  فعالیت در مناطق آزاد ابتدا باید محل مناسب  در منطقه آزاد  انتخاب و پیش قرارداد امضا شود  سپس از مدیریت کل مناطق آزاد سازمان تجارت خارجی ترکیه مجوز فعالیت اخذ گردد . برای این کار باید : فرم مخصوص درخواست مجوز، فیش بانکی مبنی بر واریز ۵۰۰۰ دلار هزینه  درخواست مجوز ، نوشته ای حاوی اطلاعات در مورد درخواست کننده و نوع فعالیتی که در مناطق آزاد انجام خواهد داد ، نمونه امضای درخواست کننده ، اساسنامه شرکت ، بیلانچوی مربوط به   سه سال اخیر شرکت ، جدول سود و زیان ارائه شود .
شرکت هایی که با درخواستشان موافقت میشود باید ظرف سی روز پس از اعلام موافقت مدیریت کل مناطق آزاد اقدام به عقد قرارداد اجاره مربوط به شرکت (دفتر ) و یا دپو نمایند .
شاخص هایی که در دادن مجوز فعالیت از سوی مدیریت کل مناطق آزاد و سازمان تجارت خارجی به شرکت های مراجعه کننده مد نظر این سازمان است :
فعالیت بیشتر جنبه تولیدی داشته باشد و بخش بزرگی از تولید صادر گردد .
در شرکت هایی که فعالیت تولیدی ندارند و فقط خرید و فروش میکنند ، نیز فعالیت آنها باید محور صادراتی داشته باشند ، گرچه به میزان معینی اجازه وارد کردن مواد اولیه و یا کالا به داخل ترکیه را نیز دارند .

 

  • فعالیت شرکت ها باید :

 

برای محیط زیست و سلامتی انسان ها زیان آور نباشد .
شامل محصولاتی که به عنوان محصولات حساس تعیین شده اند ، نباشد .
در بازار داخل کشور موجب رقابت نابرابر نشود .

 

  • تاسیس شرکت جدید و یا تاسیس شعبه :

 

شرکت هایی که مرکزشان در ترکیه است ، از آنجایی که برای فعالیت در منطقه آزاد باید دفاتر حسابداری مجزایی داشته باشند  باید در این مناطق شعبه تاسیس نمایند .
دفاتر حسابداری دفتر مرکزی شرکت باید جدا از دفاتر حسابداری شعبه باشد . شرکت ها به هیچ عنوان نمیتوانند ، در دفاتر شعبه مربوط به منطقه آزاد فعالیت های تجاری مربوط به شعبه مرکزی را قید نمایید .

 

  • ارائه خدمات در خصوص تامین کالا از ترکیه و یا کشورهای ثالث

 

شرکت نووللا کالاهای مورد نیاز شما را از داخل ترکیه و یا کشورهای دیگر تامین نموده در صورتی که ثبت سفارش برای واردات کالای مزبور انجام داده‌اید در یکی از گمرکات ایران و اگر ثبت سفارش انجام نداده اید پس از ترخیص کالای مربوطه در داخل ایران به مشتریان گرامی تحویل خواهد داد. خدمات ما همچنین شامل ترخیص، نگهداری و پخش و فروش کالاهای صادراتی شما به ترکیه و نیز برآورد هزینه های گمرکی و ترخیص جنس شما از گمرکات ترکیه است.