• تاسیس شرکت در ترکیه در حوزه تجارت چه کارآیی برای شما خواهد داشت؟

 

تجار ایرانی با ثبت شرکت در ترکیه قادر خواهند بود تا بخشی از تجارت خود با دیگر کشورها را از طریق  این شرکت  انجام دهند. با ثبت شرکت شما میتوانید کالاهای  مورد نیاز خود در بعضی از حوزه ها را از کشورهای مختلف خریداری کرده، وجه  آن  را به شرکت  فروشنده  حواله  نمایید و  از  فروشنده بخواهید تا  محموله  شما را  به هر  گمرکی که لازم  است  اعم  از گمرکات ایران و یا  کشور ی ثالث  ارسال نماید. همچنین اگر قصد صادر کردن کالای خود به ترکیه را دارید تاسیس شرکت به  شما این  امکان  را خواهد  داد تا کالایتان را بنام  شرکت خودتان  ارسال نمایید.  از سوی دیگر با  ثبت شرکت در  ترکیه شما خواهید توانست در داخل ترکیه  فعالیت  تجاری  اقتصادی و تولیدی انجام دهید. اصولا اتباع خارجی برای انجام هر گونه  فعالیت  تجاری در ترکیه  مانند باز کردن یک سوپر مارکت و یا یک رستوران نیاز به تاسیس شرکت دارند

 

 • انواع شرکت در ترکیه

 

معمولا  قریب به اتفاق شرکتهایی که اتباع خارجی در  ترکیه  تاسیس  می نمایند شرکت های با مسئولیت محدود و یا شرکت های سهامی خاص هستند. از اینرو اشاره ای اجمالی به ویژگی های این نوع شرکت ها خواهیم داشت.

 

 • شرکت با مسئولیت محدود:

 

شرکت  با مسئولیت  محدود  در ترکیه  حداقل با یک و  حداکثر  با ۵۰ شریک قابل  ثبت  است  و مسئولیت هر یک  از سهامداران در مورد  بدهی‌های شرکت محدود به مبلغ سرمایه‌گذاری  شده در  شرکت می باشد. به  زبان ساده‌تر در صورتی که شرکت  ورشکست شود  و نتواند  جوابگوی طلبکاران باشد تنها سرمایه  سهامداران  از بین میرود  و  طلبکاران نمی‌توانند  باقیمانده  مطالبات خو د را از اموال شرکای شرکت مطالبه  کنند. حد اقل  سرمایه  برای تاسیس شرکت با مسئولیت محدود  ۵۰۰۰  لیره  ترک میباشد و  هر  نوع  تغییر  و انتقال سهم الشرکه شرکا  باید در دفتر خانه رسمی انجام شود.

 

 • شرکت سهامی(خاص- عام)

 

تاسیس این نوع شرکت نیازمند حداقل ۵ شخص حقیقی و یا حقوقی است. شرکا در قبال  دیون و قروض شرکت به اندازه سهم اشان مسئولند. در شرکت ها ی سهامی سرمایه باید به قسمتهای مساوی تقسیم شده باشد و هر یک از اجزاء تقسیم را سهم گویند. شرکاء لازم نیست که هر یک فقط یک سهم داشته باشند بلکه هر شریک میتواند به هر مقدار که بخواهد سهم بخرد. بر اساس قانون تجارت ترکیه جلسات مجمع عمومی باید با حضور نمایندگانی از وزارت  بازرگانی  ترکیه برگزارشود. شرکت های سهامی به دو نوع تقسیم میشود:
شرکت سهامی خاص: شرکت های  هستند  که  تعداد  سهامداران آن  زیر ۲۵۰  نفر  میباشند.
شرکت سهامی عام : شرکت های  هستند  که تعداد  سهامداران آن بیش از ۲۵۰ نفر میباشند.

 

 • موسسات مالی (صرافی)

 

تاسیس این گونه موسسات مالی در قالب یک شرکت سهامی ممکن می باشد. لیکن  تاسیس این نوع موسسات مستلزم اخذ مجوز  از سازمانهای مربوطه  است که این سازمان ها فعلا  مجوز صادر نمیکنند. با این  وجود  تاسیس  این  گونه  موسسات مالی با راه کار ویژه ای  و  به  صورتی کاملا قانونی مقدور است که در صورت مراجعه دوستان متقاضی همکاری لازم بعمل خواهد آمد.

 

 • مراحل ثبت شرکت :

 

تعیین آدرس دفتر شرکت  و تنظیم اجاره نامه:  ارائه  اجاره نامه  محل  شرکت در اولین مرحله ثبت الزامی است لذا یا شرکا بایددر ترکیه قبل از هر اقدامی راساً اقدام  به پیدا کردن  و اجاره دفتر شرکت نمایند و یا ما میتوانیم در این مورد شما را یاری کنیم.
تنظیم اساسنامه و فرم های مخصوص تاسیس شرکت
مراجعه به اداره دارایی و اخذ شماره مالیاتی شرکا
تایید اساسنامه در دفتر خانه رسمی
مراجعه به اتاق بازرگانی برای ثبت شرکت
اخذ شماره مالياتي شركت
چاپ روزنامه رسمی
تایید نمونه امضا و وکالت نامه در دفترخانه
تنظيم فرم اداره دارایی و مراجعه و تحویل اسناد مربوطه به اداره مذکور برای بررسی اسناد و بازدید و تایید آدرس دفتر شرکت توسط بازرسان آن اداره
بازدید و تایید آدرس شرکت توسط بازرسان اداره دارایی
اخذ كارت بازرگاني
تصديق دفاتر حسابداري
گشايش حساب بانكي شركت
معرفی حسابدار

 

 • زمان مورد نیاز برای تاسیس شرکت:

 

ثبت شرکت  حدود ۳- ۴  روز به طول می انجامد.

 

 • اطلاعاتی در باره هزینه های جاری شرکت:

 

هزینه ماهانه حسابدار که داشتن آن برای هر شرکت الزامی است
هزینه اجاره دفتر  که بر حسب محل دفتر  میتواند بین ۹۰  دلار تا چند هزار دلار باشد.  در صورتیکه محل کار اجاره ای باشد ۲۳ درصد مالیات بر اجاره در ماه (استوپاژ) هزینه مالیات خواهید داشت که این هزینه سه ماه  یکبار پرداخت میشود
هزینه های آب، برق، گاز، تلفن، اینترنت
هزینه های دفاتر رسمی و پلمپ آن در دارایی
مالیات بر درآمد: معادل ۲۵% سود خالص شرکت

 

 • قانون مناطق آزاد تجاری و صنعتی ترکیه

 

در ترکیه  ۲۱ منطقه آزاد تجاری و صنعتی وجود دارد. به دلیل وجود تسهیلات زیربنایی قوی و معافیتهای مختلف قانونی، این مناطق جذابیت فراوانی برای سرمایه گذاران و تجار خارجی دارند. مهم ترین فرازهای قانون مناطق آزاد ترکیه  که شامل مزایا و معافیت های موجود در این مناطق هستند، عبارتند از: الف) معافیت مالیاتی: درآمدهای حاصله از فعالیت های تولیدی در مناطق آزاد از  مالیات بر درآمد  معاف است. ب) امکان حضور دراز مدت: واحدهای تجاری و اداری آماده موجود در مناطق، به مدت ۱۰ سال برای فعالیتهای تجاری و ۲۰ سال برای فعالیتهای تولیدی اجاره داده می شوند، اما چنانچه سرمایه گذار خود اقدام به احداث نماید، قرارداد اجاره برای فعالیتهای تجاری ۲۰ ساله و برای فعالیتهای تولیدی ۳۰ ساله خواهد بود. قراردادها تا ۹۹ سال قابل تمدید است. پ) معافیت از پرداخت عوارض گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده  برای کالاها و مواد اولیه ای که از دیگر کشورها وارد منطقه آزاد میشوند  ت) انتقال نقدینگی: درآمدهای حاصل از فعالیت در مناطق آزاد به راحتی و با آزادی کامل قابل انتقال به داخل خاک ترکیه و یا کشورهای دیگر است و نیاز به اخذ مجوز نیست. د) زیرساختها: زیرساختهای موجود در مناطق آزاد ترکیه بسیار پیشرفته بوده و با حداقل بوروکراسی، در اختیار متقاضیان قرار می گیرد. اکثر مناطق آزاد در کنار بنادر بزرگ ترکیه قرار گرفته است که امکانات حمل و نقل دریایی را فراهم می آورد.

 

 • قانون سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ترکیه

 

قانون سرمایه گذاری مستقیم خارجی ترکیه در ۷ ماده تنظیم شده و دارای یک آیین نامه اجرایی است. آیین نامه این قانون نیز خود شامل ۴ بخش و ۱۳ ماده است. در ماده سوم این قانون، اصول سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ترکیه به شرح زیر برشمرده شده است: الف) آزادی سرمایه گذاری و معاملات داخلی: سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری مستقیم در خاک ترکیه، یا انجام معامله با سرمایه گذاران داخلی این کشور آزاد هستند. ب) سلب مالکیت و مصادره: اموال سرمایه گذاران خارجی سلب مالکیت یا مصادره نخواهد شد مگر برای اهداف و مصالح عمومی که در این صورت نیز مطابق فرایندهای قانونی، خسارتها جبران خواهند شد. پ) خروج اموال: سرمایه گذاران خارجی برای خارج کردن اموال خویش از ترکیه کاملاً آزاد هستند. ت) مالکیت اموال غیر منقول: سرمایه گذاران خارجی برای مالکیت اموال غیر منقول در خاک ترکیه محدودیتی ندارند. ث) حل اختلاف: چنانچه در جریان سرمایه گذاری هر گونه اختلافی بروز کند، سرمایه گذار خارجی می تواند به دادگاههای محلی رجوع کند. ج) ارزش گذاری سرمایه غیر نقدی: سرمایه های غیر نقدی سرمایه گذاران خارجی بر اساس قانون تجارت ترکیه ارزش گذاری می شوند. چ) استخدام کارکنان خارجی: شرکتهای خارجی موضوع این قانون، می توانند اتباع خارجی را که از وزارت کار و امنیت اجتماعی دارای مجوز هستند به استخدام خویش درآورند. ح) افتتاح دفتر نمایندگی: به شرکتهای خارجی اجازه داده می شود که دفاتر نمایندگی خویش را مطابق قانون افتتاح کنند.

 

 • امتیازات مناطق آزاد

 

شرکت هایی که در مناطق آزاد  فعالیت تولیدی دارند:
از مالیات بر در آمد حاصل از صادرات محصولات تولیدی خود معاف اند
هم چنین از پرداخت  مالیات بر ارزش افزوده و مالیات های گمرکی جنس و مواد اولیه ای که از کشور های دیگر به مناطق آزاد می آورند ، معافند
شرکت هایی که فعالیت تولیدی ندارند  و فقط صادرات و یا تجارت ترانزیت انجام میدهند   مالیات بر ارزش افزوده  و تعرفه گمرکی پرداخت نمیکنند ، یعنی مثلاَ اگر جنسی از اروپا و یا هر کشور دیگری به مناطق آزاد بیاوریم و مدتی بعد به کشور ثالثی صادر نماییم در این فرآیند   مالیات های گمرکی جنس مزبور پرداخت نخواهد شد .
مجوز فعالیت برای شرکت های مقیم در مناطق آزاد : برای شرکت هایی که فعالیت تولیدی ندارند ۱۰ ساله و برای شرکت هایی که فعالیت تولیدی دارند ۱۵ ساله اعطا میشود .
هرگونه تجارت (خرید و فروش ) بین شرکت های مقیم در مناطق آزاد و شرکت های داخل ترکیه تابع مقررات تجارت بین المللی است و به عبارت دیگر کالاهایی که از داخل ترکیه به مناطق آزاد فروخته میشود تابع قوانین صادرات و کالاهایی که از مناطق آزاد به داخل ترکیه فروخته میشود  نیزتابع قوانین واردات می باشد .
به لحاظ زمانی محدودیتی برای نگهداری کالاهایی که وارد منطقه آزاد میشود  وجود ندارد .

 

 • فعالیت در مناطق آزاد برای کدام شرکت ها مطلوب است :

 

شرکت هایی که مواد اولیه و یا قطعات یدکی و … وارد نموده ومحصول تولیدی  و یا مونتاژ شده  خود را به کشور های ثالث می فروشند.
شرکت هایی که کالاهایی را ری- اکسپورت می نماید .

 

 • پروسه  مراجعه برای اخذ مجوز فعالیت در مناطق آزاد :

 

برای  فعالیت در مناطق آزاد ابتدا باید محل مناسب  در منطقه آزاد  انتخاب و پیش قرارداد امضا شود  سپس باید از مدیریت کل مناطق آزاد سازمان تجارت خارجی ترکیه مجوز فعالیت اخذ شود . برای این کار باید : فرم مخصوص درخواست ، فیش بانکی مبنی بر واریز ۵۰۰۰ دلار هزینه  درخواست فعالیت ، نوشته ای که حاوی اطلاعات در مورد درخواست کننده و نوع فعالیتی که در مناطق آزاد انجام خواهد داد ، نمونه امضای درخواست کننده ، اساسنامه شرکت ، بیلانچوی مربوط به ۳ سال اخیر شرکت ، جدول سود و زیان ارائه شود .
شرکت هایی که با درخواستشان موافقت میشود باید ظرف ۳۰روز پس از اعلام موافقت مدیریت کل مناطق آزاد اقدام به عقد قرارداد اجاره مربوط به شرکت (دفتر ) و یا دپو نمایند .
 1. شاخص هایی که در دادن مجوز فعالیت از سوی مدیریت کل مناطق آزاد و سازمان تجارت خارجی به شرکت های مراجعه کننده مد نظر این سازمان است :
 2. فعالیت بیشتر جنبه تولیدی داشته باشد  و بخش بزرگی از تولید به کشور های دیگر صادر گردد .
 3. در شرکت هایی که فعالیت تولیدی ندارند و فقط خرید و فروش میکنند ، نیز فعالیت آنها باید محور صادراتی داشته باشند ، گرچه به میزان معینی اجازه وارد کردن برخی مواد اولیه و یا کالاها را به داخل ترکیه نیز دارند .

 

 • فعالیت های شرکت باید:

 

 1.  برای محیط زیست و سلامتی انسان ها زیان آور نباشد .
 2. شامل محصولاتی که از سوی مدیریت کل به عنوان محصولات حساس تعیین شده اند ، نباشد .
 3. در بازار داخل کشور موجب رقابت نابرابر نشود .

 

 • تاسیس شرکت جدید و یا تاسیس شعبه :

 

شرکت هایی که مرکزشان در ترکیه است ، از آنجایی که برای فعالیت در منطقه آزاد باید دفاتر حسابداری مجزایی داشته باشند باید در این مناطق شعبه تاسیس نمایند .
دفاتر حسابداری دفتر مرکزی شرکت باید جدا از دفاتر حسابداری شعبه باشد . شرکت ها به هیچ عنوان نمیتوانند ، در دفاتر شعبه مربوط به منطقه آزاد،  فعالیت ها ی تجاری مربوط به شعبه مرکزی را قید نمایید .