مراحل خرید ملک در ترکیه

اولین گام در پروسه خرید ملک بازدید و انتخاب ملک است پس از این مرحله تیم حقوقی شرکت قرارداد فروش را آماده می‌کند. این قرارداد شامل نام و آدرس فروشنده و خریدار، مشخصات ثبتی و آدرس ملک ، اطلاعات مالکیت، وسایل و امکانات موجود در ملک، شرایط مورد توافق طرفین اعم از نحوه پرداخت، شرایط تحویل ملک و غیره است. این قرارداد در سه نسخه تنظیم و توسط مالک و خریدار امضا می شود. مسئولیت کنترل و استعلام اسناد مالکیت و احراز مالکیت فروشنده و کنترل کلیه اسناد بر عهده تیم حقوقی ما است. تیم ما همچنین بررسی خواهد کرد که ملک مورد نظر مشکلی از نظر شهرداری و اداره تاپو نداشته باشد و احیانا در رهن بانک نباشد. بعد از امضاء قرارداد، خریدارمبلغی را به عنوان بیعانه به فروشنده پرداخت نموده و رسید آن را دریافت می کند. پس از آن تیم ما اقدام به اخذ گزارش کارشناسی برای ملک مزبور خواهد کرد.

پس از این مرحله مالک به اداره ثبت اسناد و املاک ترکیه که اصطلاحا تاپو نامیده میشود مراجعه کرده و جهت فروش ملک پرونده باز می‌کند. در این مرحله باید استعلام انجام شود دلیل استعلام این است که در برخی مناطق ملک ممکن است در ناحیه ای استراتژیک و نظامی باشد که در این صورت ارگان های مربوطه تاییدیه فروش بنام اتباع خارجی صادر نخواهند نمود.

اداره ثبت اسناد و املاک ترکیه پس از آماده کردن مدارک انتقال ملک، پیامکی را که حاوی تاریخ امضا و انتقال سند است به مالک ارسال می‌کند.  در تاریخ مشخص شده مالک و خریدار در اداره مزبور حاضر شده و پس از تسویه مابقی حساب اقدام به امضای مدارک در حضور مامور تاپو خواهند نمود و این اداره ظرف چند دقیقه سند جدید را بنام خریدار صادر و به وی و یا وکیل قانونی اش تحویل خواهد داد.

 

ناگفته نماند که بانک مرکزی ترکیه  از تاریخ ۲۴ ژانویه ۲۰۲۲، با انتشار بخشنامه ای، در فروش املاک و مستغلات به اشخاص حقیقی خارجی، شرط مبادله ارز را برای خریدار الزامی کرده است. طبق این دستورالعمل جدید خریداران خارجی ملزم به فروش ارز خود (الزاما فقط دلار امریکا، یورو، پوند انگلیس ) به بانک مرکزی ترکیه هستند.