• اخذ اجازه کار از طریق ثبت شرکت:

 

با ثبت شرکت در ترکیه سهامداران شرکت  میتوانند تقاضای اجازه کار و اقامت نمایند. این اجازه کار و  دفترچه اقامت هر سال به شرط حائز بودن شروط لازم قابل تمدید است و صاحب آن در صورت دارا بودن شرایط  لازم  پس از ۵ سال  میتواند تقاضای تابعیت ترکیه را نماید.

 

  • اخذ اجازه کار از طریق استخدام در یک شرکت ترک:

 

با استخدام در یک شرکت ترک فرد خارجی میتواند اجازه کار یک ساله و به تبع آن دفترچه اقامت دریافت نماید. این شرکت ترک باید شروط لازم برای این استخدام را دارا باشد. شرکت ترک باید در ازای استخدام هر خارجی  ۵ پرسنل رسمی  شهروند ترکیه  را در استخدام داشته باشد و سرمایه تادیه شده شرکت حداقل باید ۱۰۰٫۰۰۰ لیر ترک باشد.  شرکت ترک شروط دیگری را نیز باید حائز باشد که برای گریز از طولانی شدن مطلب نیازی به ذکر آنها نمی بینیم. در پایان یک سال، این اجازه کار دو سال دیگر نیز تمدید میشود. در پایان سه سال نیز به شرط ادامه کار در همان صنف، اجازه کار فرد تا سه سال دیگر تمدید خواهد شد. در پایان سال ششم فرد میتواند تقاضای اجازه کار نامحدود نماید. همچنین اتباع خارجی که ۸ سال بطور مستمر و قانونی در ترکیه اقامت داشته اند میتوانند تقاضای اجازه کار نامحدود نمایند.

 

  • اجازه کار مستقل:

 

اتباع خارجی که حداقل ۵ سال بطور مستمر و قانونی در ترکیه اقامت داشته اند میتوانند تقاضای اجازه کار مستقل نمایند. در اعطای این نوع از اجازه کار آنچه که در ارزیابی مسئولین امر مهم است، سودمند بودن فعالیت شغلی فرد برای اقتصاد ملی کشور است.

 

  •  انواع اقامت ترکیه

 

اقامت توریستی:
اقامت توریستی معمولا یک ساله بوده و هر ساله  قابل  تمدید است.
اقامت از طریق ثبت شرکت:
با ثبت شرکت در ترکیه سهامداران شرکت میتوانند با اخد اجازه کار، اقامت یک ساله دریافت نمایند.  این سهامداران  همچنین  میتوانند برای منسوبین درجه یک خود  نیز کارت اقامت یکساله دریافت نمایند. این اقامت هر سال قابل تمدید بوده و صاحب آن در صورت برآوردن شروط  لازم که بسیار پرهزینه است پس از ۵ سال اقامت مستمر در ترکیه (که در این مدت نباید بیش از شش ماه در خارج ترکیه بسر برده باشد) میتواند تقاضای تابعیت ترکیه را نماید.
اقامت از طریق استخدام:
با استخدام در یک شرکت ترک، فرد خارجی میتواند اجازه کار و به تبع آن اقامت دریافت نماید. شرکت ترک باید شروط لازم برای این استخدام را دارا باشد. یکی از این شروط این است که  شرکت ترک در ازای استخدام هر خارجی باید  ۵ پرسنل رسمی ترک را در استخدام خود داشته باشد.
اقامت دانشجویی:
برای گرفتن این نوع اقامت  ابتدا باید در آزمون تومر (مرکز آموزش زبان ترکی) شرکت کرده و مدرک تومر را بگیرید. با اخذ این مدرک شما می توانید برای تحصیل در یکی از دانشگا های ترکیه و به تبع آن اقامت دانشجویی اقدام نمایید.
اخذ اقامت از طریق ازدواج با شهروند ترک:
در این صورت فرد،  اقامت یک ساله دریافت مینماید. این اجازه اقامت هر سال تمدید میشود و پس از سه سال از تاریخ ازدواج فرد میتواند تقاضای تابعیت ترکیه را نماید. روند قبول تابعیت  وی و گرفتن پاسپورت ترکیه توسط متقاضی حداقل یکسال از تاریخ تقاضای تابعیت بطول میانجامد. مهمترین فاکتور در این مورد واقعی بودن این ازدواج است.
اقامت از طریق خرید ملک و مستغلات:
به دنبال تغییراتی که در سال ۲۰۱۲ در خصوص فروش املاک و مستغلات در قوانین ترکیه بوجود آمد سرانجام قانون اعطای اجازه اقامت به خارجیانی که در ترکیه اموال غیر منقول (شامل املاک و مستغلات) خریداری میکنند نیز به تصویب رسید و در تاریخ ۱۱ آوریل ۲۰۱۳ در روزنامه رسمی منتشر و برای اجرا به سازمان های مربوطه ابلاغ گردید. مطابق بند ب ماده ۳۱ این قانون به اتباع خارجی که در ترکیه املاک و مستغلات خریداری می نمایند کارت اقامت داده میشود. این کارت تا زمانی که صاحب آن،  ملک مربوطه را در تملک خود داشته باشد هر ساله  قابل تمدید است.